26 Ağustos 2011 Cuma

Y kromozomunun içeriğini çözdüm!Ortaokul sıralarında az buçuk biyoloji dersini dinlemiş herkes anımsar bu X kromozomu ile Y kromozomunu! Babadan gelen Y kromozomlu sperm yumurtayı döllerse XY kromozomu ile "erkek" bebek oluşur! Bu kadarını okulda öğrenmiştik evet, ben Ada doğduktan sonra bu Y kromozomunun içeriğini de öğrendim. 

En azından bir %40 lık kısmı arabalardan oluşuyor. Minik gen kabarcıkları içinde babadan oğula minik minik arabalar geçiyor bence. Aksi en azından bizim ev göz önüne alındığında mümkün değil!! 

Ben de isviçreli bilim adamı değilim. Elimdeki iki deneğe bakarak söylüyorum bunları.

Ada; öyle pek arabayla oynayan bir çocuk değildir. Hani böyle yere yatıp halıda araba sürttüren çocuklardan olmadı hiç fakat 4 kutu dolusu minik arabası var. Araba almak önlenemez bir güdü gibi, oyuncakçıya gidildiğinde bir minik araba -büyüklerden ya da kumandalı falan değil, ille de minik, kapıları açılan ve demir olacak- mutlaka alınır, sonrasında diğer "oynanacak" oyuncaklara bakılır. 

Kendince koleksiyon işine girmiş olabileceğini konuşup gülüyoruz babasıyla ama iş pek de öyle gülünecek kadar önemsiz değil gibi!

4-5 ay önce birden araba markalarına merak sardı minik koleksiyoner; "babamın ayabaşı leno" "annemin ayabaşı leno" "halamın ayabaşı opey" "foskovenin logosu bu" "anne bu ayabanın malkaşı ne?" gibi konuşmalar geçmeye başladı aramızda. 

Sonra 100 metrelik sokağı 100 dakikada yürümeye başladık. Park eden arabaların önünde dakikalarca duruyor, logolarının üzerinden parmaklarıyla geçiyor. Soruyor. Tekrarlıyor vs. vs... 

Sonra da bütün arabaları tanırım ve tanımazsanız arıza çıkartırım moduna geçti. "Anne sence bu ayabanın maykaşı ne oyabiyiy?" Hadi bakalım! Ne eğlenceli bir sohbet konusu! 

Babasıyla çok eğleniyorlar orası ayrı


Bu kromozomu bilim adamları zaten kısımlara bölmüşler, tabi onlar daha bilimsel isimler koymuşlar bu kısımlara ama bence o Azfc bölgesi tamamen arabalardan oluşuyor!Bumerang - Yazarkafe