20 Eylül 2011 Salı

Aktibitelerimiz

30 Ay sonrası oyuncak seçimleri de diyebiliriz bu konunun başlığına aslında. Ada artık nelerle oynuyor? Kum havuzunun tepesinde olmadığı saatlerde "aktibite" dediği şeyleri yapmak istiyor; aktibite bildiğiniz kreş aktivitelerinin Ada dilindeki adı.

 Aktibitelerimizin baş rolü tren thomas kitapları şu günlerde, içeriğindeki boyama, çizme, sayma ve sticker yapıştırma oyunlarına bayılıyoruz. Tren Thomas ve benzeri kitaplar evimizi doldurmaya başladığından beri evde bir sessizlik hali hüküm sürüyor, öyle bir konsantre ile derslerine çalışıyor ki Ada, konuşmaya bile fırsatı olmuyor. Bu kitaplar sayesinde çizgilerin üzerinden devam ederek bir sürü şekli çizmeyi de öğrendi ve resim yapma konusunda kendine güvenini geliştirdi.

Aktibitelerimizin diğer kahramanı sağda gördüğünüz şekilli delgeçler. Renkli kartonlarla kelebek, yıldız ve kar tanesi yapmaya ve bunları defterlerine yapıştırmaya bayılıyor Ada. Halasının ofisinde görüp beğendiği klasik delgeçlerden sonra keşfettik bunları, Ada orada uzun süre kağıt yuvarlaklar yapmaya mesai harcayınca, bu şekilli delgeçlerle eğlenerek vakit geçirebileceğini düşündüm. Düşündüğüm gibi de oldu. Kes - yapıştır aktibitelerine zaten hasta olduğundan devamını uydurmamız da zor olmadı. Evde biraz kağıt çöp sirkülasyonu yaratsa da, gayet keyifli vakit geçirebiliyoruz bu minik aktibite araçlarıyla.

Bu iki yeni keşfimiz dışında laptopu ve yazı tahtası ile halen müthiş keyif alarak oynuyoruz. Bir de otoparkımızla. Otoparkımızı yakın zamanda geliştirme planları içindeyim. Ada'ya büyük sürpriz olacak.

Bumerang - Yazarkafe