14 Eylül 2011 Çarşamba

Progesteron Hormonlu Rahim İçi Aracı (RIA) Mirena

Korunma konusu sanırım biz kadınları en çok sıkıntıya sokan konulardan biri. Uzunca bir süredir ben de bu konu üzerinde derin araştırmalar içerisindeyim. Hekime, çekene, herkese sormaktayım; sonunda kararımı verebildim.

Hap konusunda kendime güvenemiyorum zira sarsak bir insanım unutmam ihtimali çok yüksek, RIA konusu ise tam bir muamma. Sancılı regl dönemi geçirenler beni iyi anlayacaktır. Arttıracak bir etkisi olduğunu duyduğum andan itibaren RIA ile işimin bittiğini düşünüp dönemlik iğnelere yönelmiştim ki; Mirenayı duydum. 

Netten yaptığım araştırmaları paylaşmak istiyorum şimdi;

PROGESTERONLU SPİRAL (MİRENA)

Normal Spiral'in (RİA) etkin bir doğum kontrol yöntemi olmasına karşın taşıdığı bazı dezavantajlar kullanımını kısıtlamaktadır. Örneğin; spiral kullanıcılarında adet kanaması miktarında bir artış söz konusudur ve bu şikayet bazı durumlarda spiralin çıkarılmasını bile gerektirebilir. Son birkaç yıldır yaygın olarak kullanılmaya başlanan hormonlu spiraller işte bu yan etkileri önlemektedir. 

Çubuğunda hormon içeren spiraller, normal spirallerin "Rahim İçi Alet (RİA)" adından çok, içerdiği hormon sayesinde "Rahim İçi Sistem (RİS)" olarak adlandırılmaktadırlar.

Türkiye'de bulunan ve yaygın kullanılan tek hormon içeren spirali "Mirena" dır.

Etki mekanizması spiral ile aynıdır. Ek olarak, üzerinde taşıdığı progesteron hormonu rahim iç dokusunu incelterek gebeliği önlemedeki başarıyı arttırmaktadır.
Doğum kontrol yöntemi olarak kullanımının yanı sıra, adet kanamalarının aşırı olduğu durumlarda tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Adet kanamasının miktarını genel olarak azaltır. Bu nedenle özellikle adet kanamasından şikayet eden hanımlarda tercih edilebilir.Özellikle menopoz öncesi dönemde sık adet kanamaları ve hatta bu yüzden de anemi (kansızlık) problemi olan ve bu adet kanamalarının kanser veya kanser öncüsü bir lezyona bağlanmayan hastalarda tedavi amaçlı mirena uygulaması yapılabilir. 

Yine, rahimden köken alan küçük myomlardan ötürü adet düzensizlikleri ve aşırı kanaması olan ve rahim ameliyatı yapılması düşünülmeyen kişilerde mirena uygun bir tercihtir. 

RİS'in genellikle adet döneminde takılması tercih edilir. Öncelikle dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. En uygun takılma günü belirlenir. Uygulanması spirale benzer. Ancak; rahim ağzının kapalı olduğu durumlarda dilatasyon gerekeceğinden anestezi uygulanabilir.

Mirena ile ilgili bir dezavantaj, maliyetinin diğer spirallere göre daha fazla olması. Ancak etkinliğinin yüksek olması nedeniyle bu dezavantaj göz ardı edilebilir. Diğer bir dezavantajı ise diğer spirallere göre daha sıklıkla dış gebelik riskinin olmasıdır.     

Mirena takıldıktan sonra beş yıl boyunca %99.9 oranında koruma sağlıyor, diğer rahim içi araçlar kadar sık kayma problemi olmasa da altı ayda bir düzenli kontrole gelinmesi öneriliyor. Kontrol altında olduğu  süre içinde gebelik ihtimali neredeyse imkansız.

Takılması kısa ve acısız bir süreç. 

Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu'nun sitesinde de mirena ile ilgili sıkça sorulan sorulara yer verilmiş. Burada bilgiler mevcut. 

Kadın-Anne forumlarında da genellikle olumlu yorumları var kullanıcılarının.
Bu akşam görüşeceğim doktorumun fikirlerini de yazacağım en kısa zamanda. Sonra da kullanıcı olarak yorumlarımı.
Kaynak: jinekolog.net.

Bumerang - Yazarkafe