13 Ekim 2011 Perşembe

Mutlu çocuk nedir, nasıl yetiştirilir?

 
Mutlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız; mutluluk kavramının içini ne ile doldurduğunuza bakın...


Özgür Bolat'ın bu yazısını okuduğumdan beri bu konu üzerinde düşünüyorum. Mutlu bir çocuk yetiştirebilmek için önce mutluluğun ne olduğunu öğretmek gerek bence de. 


Zevk odaklı mutluluk dediği şey, yani sadece yaptığı şeyden zevk alarak mutlu olabilmek ne kadar az kişinin başarabildiği bir şey. Zaten bunu başarabilenler şair ya da yazar oluyor. Anı görebilmek çok zor diğerlerimiz için bence. Pencereden bakıp yağmuru, denizi, güzel bir manzarayı izleyerek mutlu olabilmek, bir fincan kahve ile mutlu olabilmek, bir arkadaş sohbeti ile mutlu olabilmek, hayattaki ayrıntıları görerek mutlu olabilmek, o an sadece orada olarak mutlu olabilmek... 

Bunun için neler yapılabilir bilmiyorum. Genellikle güzel bir yerde oturmuş bir kahve içerken; ya bir yerlere yetişme telaşı sarıyor insanı ya da yapılacak başka işlerin planı programı dönüyor kafanın içinde. Öyle kahvenin her yudumunu ayrı ayrı tadarak, mutluluk içinde içebilidğimi söyleyemeyeceğim uzunca zamandır. 

Anlam odaklı mutluluk sanırım hepimizin mutluluk kaynağı, yaşamına bir şeyler katan ne ise onu yaparak mutlu oluyorsun. 

Tehlikeli bulduğum tek mutluluk şekli; iyi yaşam odaklı mutluluk dediği şey oldu. Bir şeylere sahip olduğu için mutlu olmasını istemem oğlumun fakat bilerek ya da bilmeyerek sürekli bu yanlışa düşer görüyorum kendimi bir anne olarak. Onu mutlu etmek için ona sürekli bir şeyler alırken yakalıyorum kendimi. Oysa buna hiç gerek yok, sahip olduğu oyuncaklar mutluluk değil zevk vermeli ona sadece, oynarken yaşadığı şey mutluluk olmalı.

Ada'nın mutlu bir çocuk olmasıyla kafayı bozmuş olmaktan kaynaklanıyor sanırım bu yazıya bu kadar takılmam, ama en azından bir şeyleri daha net farkına varmama sebep oldu...


Sizce mutlu çocuk nasıl yetiştirilir peki?Bumerang - Yazarkafe