5 Ocak 2013 Cumartesi

Üç Yaş Oyuncakları

Şaka gibi, ama Ada 4 yaşına yaklaştı artık. Zaman nasıl bu kadar çabuk geçti, nasıl bir anda böyle kocaman bir adam oldu anlayamadık... Şimdilerde bize kafa tutan, zaman zaman bizi kendisi kadar akıllı olmamakla "suçlayan" bu minik ergen bu geçirdiği bir yıl içinde nelerle oynadı, nelerden zevk aldı;

Üç yaşın başlarında boyamak, kesmek, yırtmak, yapıştırmak favorisiydi. O dönem okula gittiğinden hiç zorlanmadık aktivite bulmakta. Babasının aldığı değişik makaslarla (fırfır yapan, kenar süsü yapan, delik açan vs) oynamaktan çok zevk alırdı. Telef ettiğimiz A4 kağıtlarından suçluluk duymaya başlayınca eski gazete ve dergileri kesmeye yönlendirdik. Kesmeyi, kestiklerini yapıştırmayı, boyamayı pek sevdi. Hem okulda hem evde çok eğlendi bu zevki desteklenince de. Disney'in harika aktivite kitapları var, bu dönemde ve bundan sonrasında gözdelerimiz bu kitaplardı. Boyama, kesme, yapıştırma, bulmaca vs. aktiviteleri çok zevkli bu kitapların. İnternetten bulduğum kaynaklardan çıktısını aldığım labirent oyunlarını, sayı birleştirme oyunlarını, belirli sayıları belirlenen renge boyadığında ortaya resim çıkan bulmacaları; hem birlikte vakit geçirmek için hem de uyku öncesi onun sakinleşebileceği aktiviteler yapabilmek için kullandık.

Kendini zorlayan bulmacaları seviyor Ada. Bu dönem puzzlelara merak sarmasının sebebi de sanırım bu. Sıkı bir puzzleci oldu. Hedefim biraz daha büyüdüğünde tablo puzzlelardan alıp Ada ile birlikte yapmak ve evimizin baş köşesine asmak. Bundan çok zevk alacağını düşünüyorum. Hem onun için hem benim için eğlenceli bir uğraş olacak.

Oyun hamurları ve kum yine vazgeçilmeziydi ancak yeni eve taşıyamadık bu zevkleri minik bebeğimiz sebebiyle. Ada'nın yeni evimizdeki odasının çok küçük olması ve yeni düzenimiz içinde, bebeği oyuncaklardan korumak amacıyla, salona oyuncak sokulmayacak kuralının devreye girmesi ile oyun hamurlarını evden uzak tutmaya karar verdik. Neyse ki yeni bahçemizde kocaman bir kum havuzu var. Ada orada oynamaktan keyif alıyor. Çok sevdiği kum havuzunu ise kutulayıp kaldırdık, daha sonra yeniden monte edilmek üzere bazanın içinde bekliyor.

3.5 yaştan itibaren daha komplike ve kurgusu olan oyunları sevmeye başladı ve oyun halıları, araba parkurları, küp bloklar gözdesi haline geldi. Odasında kendi kendine ve uzun süre ilgisini koruyarak oynayabiliyor bunlarla. Ahşap oyuncaklar hem daha sağlıklı hem daha dayanıklı olduğundan son dönemde biraz bunlara yöneldik. Biraz da ilgisini çekecek oyuncaklar bulmamız sebebiyle tercihimiz bu yönde oldu. Nurturiada bir arkadaştan aldığımız ahşap terazi ile tahmin ettiğimden bile daha uzun süre ilgiyle oynadı mesela. İkeadan aldığımız ahşap tren de çok uzun süredir gözde oyuncak olma ünvanını koruyor. Oyun kurgulayabileceği parçaları olan oyuncakları seviyor yani bu dönem...

Dört yaşa yaklaştığı son günlerde ise teknolojik oyuncaklara merak sardı. Televizyona bağlanabilen bir konsol oyunu aldırdı babasına mesela, bununla oynarken evde bir çocuk olduğunu unutabiliyorum. Geceleri uyumadan önce masal dinlediği projeksiyonu da yine en sevdiği oyuncaklarından biri. Gece yatarken istediği masalı projeksiyon aletine yerleştirip duvarına yansıtarak izliyor. Portatif DVD player ile çizgi film CD lerini yanından ayırmıyor. Hem kendisi için hem benim için çok büyük kolaylık oldu bu DVD player.
 
Hobi de edindi bu dönemde. Fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekmeye bayılıyor. Bazen bizi şaşırtan parçalar da çıkıyor fotoğrafları arasından... Sanırım desteklenebilir bir yeteneği var, ya da biz her anne-baba gibi çocuğumuzun yaptığı her şeyi büyütüyoruz :)
 
Ya da siz karar verin; Ada'nın gözünden yılbaşı topları :)
 
 
Bumerang - Yazarkafe