16 Mart 2013 Cumartesi

Çağla için AFO ihtiyacımız var!

Çağla 3 yaşında. Ben onu tanıdığımda 19 aylıktı. Hayata şanssız başlayan bebeklerden biriydi Çağla. Erken doğumla dünyaya gelmiş, henüz bir aylıkken ikizini kaybetmiş ve 6.5 aylık doğmasının sonucu nörolojik ve bedensel sıkıntıları vardı. 17 aylıkken depremle tanıştı.Evini kaybetti. Annesi ve babasıyla Trabzon'a göçtüler. Burada tesadüfen böyle bir ailenin varlığından haberdar olan Aylin Atasağun tarafından Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu Derneği ile tanıştırıldı Çağla. Ben de onunla o zaman tanıştım. Çağla Trabzon'da devlet hastanesinde ağır bronşit tanısıyla yatıyordu. Annesi yanında refakatçi kalıyordu babasıysa bir inşaatta gece bekçiliği işi bulmuş orada yatıp kalkıyordu. Aylin'in ön ayak oluşuyla Tuba Ünsal'a ulaştık ve onun bağışıyla uçak biletlerini alıp İstanbul'a gelmelerini sağladık...
 
Bundan sonra Çağla'nın şansının değişeceğini ümit ediyordum ben. Burada Harika Uygur vasıtasıyla sıcak bir misafirhaneye yerleştirildi aile. Çağla en iyi doktorlara muayene ettirildi. Harika Hanım'ın emekleriyle tedavisi başladı ve Çağla oturmaya, bir kaç kelime söylemeye, yürüteç kullanmaya başladı.
 
Ancak İstanbul'da yaşamaları zordu ve Erciş'e geri dönmek zorunda kaldılar...
 
Bundan sonrasında Çağla Erciş Devlet Hastanesi'nde tedavisine kaldığı yerden devam etti. Orada amcasının evinin bir odasında yaşıyor ailesiyle ve babası tedavisini, bakımını sağlayabilmek için düğün salonlarında müzik yaparak para kazanmaya çalışıyor.
 
Çağla'nın giysi ve bez yardımına ihtiyacı var. Ancak en acil olanı, Çağla'nın rahat yürüyebilmesi için AFO ismi verilen bir alete ihtiyacı var.
 
AFO nedir;
 
Ayak bileğini 90 derece de tutan polipropilenden imal edilmiş ayakkabıyla giyilebilen ortezdir.

Bu ortezler, yürümeye yardımcı olmak, güvenli yürüyüşü sağlamak, enerji tüketimini azaltmak, ağrıyı azaltmak, alt ekstremiteden geçen yük miktarını azaltmak, hareketleri kontrol etmek, deformite ve kontraktürleri önlemek amacıyla kullanılmaktadır.1,2 Ayak-ayak bileği eklemini ilgilendiren  problemler için kullanılan ortezlere genel olarak ayak-ayak bileği ortezi (AFO) adı verilmektedir.

AFO ayak bileği çevresindeki kasların fonksiyon görmemesi veya kuvvetlerinin yetersiz olması gibi nedenlerle medulla spinalis yaralanmalar poliomyelit, juvenil romatoit artrit, serebral paralizi, kas hastalıkları ve myelomeningosel gibi pek çok durumda kullanılabilir.

 
 
Çağla'nın tedavisi süresince yardımcı olanlara teşekkürlerimizle;
Aylin Atasagun
Tuba Ünsal
Harika Uygur
Dr. Sinan Çomu
Serkan Balbal
Gökhan Çatal
Üsküdar Belediyesi
Şişli Belediyesi
Sayın Mustafa Sarıgül
Prof. Dr. Cengiz Yalçındağ
Spektromar ve Dr. Birol Oral
Pedagog Aykut Akova
Prof. Dr. Mehmet Vural
VAKAD
Nurturia Anneleri
Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu
 
 
Çağla'ya bundan sonrasında yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen mail adreslerimden bana ulaşın.
 
Sevgiler.
 
Not: Nakit yardım kabul edilmemektedir. Yalnızca Çağla'nın ihtiyacı olan aleti ve giysi/bez yardımı alabiliyorum.
 
 
 
 
 
 

Bumerang - Yazarkafe