8 Ocak 2014 Çarşamba

Tepki kontrolü / Öğrenilmiş duygulardan kurtulmak

Daha önce tepkilerimizin pek çoğunu bilinç altımızdan gelen kayıtlarla verdiğimizi yazmıştım, Naomi Aldort'un otomatik düşünceler olarak bahsettiği, biz büyürken farkında olmadan beynimize kodlanan düşünceler... (İlgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.) 

Daha sonra Naomi Aldort'un Sidot yönteminden bahsetmiştim, Durup düşünceni izleme safhasının ne kadar zor olduğundan... (Onu da buradan okuyabilirsiniz) O zamandan beri araştırıyor ve düşünüyordum, biz bu kayıtların farkında değilsek eğer, nasıl değiştirebiliriz? Farkında olmadan düşünüyorsak ve bu düşünceler biz fark etmeden davranışlarımızı etkiliyorsa (bir çeşit tik diyelim bunlara) bunu durdurmanın bir yolu var mıdır?

Araştırırken bir kitap buldum, Matthew Mckay ve David Harp' a ait Sinir Yolu Terapisi denen bir yönteme ait bir kitap, "Adım Adım Tepki Kontrolü" ismi de.

Dr. Mathhew McKay San Francisko'daki Haight Ashbury Psychological Services' in klinik direktörü ve Berkeley'deki Wright Instute profesörü. McKay, kaygı, öfke ve depresyonun bilişsel davranış yoluyla tedavisi konusunda uzman.

David Harp 25 yıl boyunca psikoloji kliniklerinde, intiharı önleme amaçlı telefon hatlarında, meditasyon merkezlerinde ve tedavisi olmayan hastaların kabul edildiği sağlık merkezlerinde beyin üzerine incelemeler yapmış. Bir davranış bilimcisi ve yazar.

Kitapta anlatılan yöntemleri izleyerek ruh halimizi bilinçli olarak denetleyebileceğimizi, zararlı stres tepkilerini tersine çevirebileceğimizi, öfke, korku ve tutku ile baş edebileceğimizi, geçerliliğini yitirmiş veya olumsuz duygu alışkanlıklarımızı değiştirebileceğimizi, karşılaştığımız herhangi bir durumla baş etmeyi öğrenebileceğimizi iddia ediyorlar.

Kitabın içeriği biraz enteresan: nöronların birbirine ilettiği mesajlara müdahale etmeyi öğretiyor.

"Tek bir nöron bilgiyi çok uzun bir mesafeye iletemez. Ancak neyse ki nöronlar, akson ve dentrit arasında sinir yolu (veya sinir zinciri veya sinir ağı) olarak adlandırılan yapıları oluşturarak birbirine bağlanabilir. Yeni bir hareket öğrendiğimizde veya yeni bir düşünce aklımıza geldiğinde her defasında bir dizi nöron yepyeni bir sinir yolu oluşturmak üzere, uç uca birbirine bağlanır (.....) Nöronların oluşturduğu yollar da zihninizin ve kişiliğinizin temel taşlarıdır. Dolayısıyla sinir yollarının, düşünceleriniz, duygularınız ve hareketleriniz üzerinde çok büyük etkisi vardır."

Yani, bir olay karşısındaki düşüncelerinizin oluşturduğu zincirin arasına girmeyi ve yönünü değiştirmeyi başarırsanız, o olay karşısındaki tepkilerinizi değiştirebilirsiniz. (Sinir Yolu Terapisi)

Çıkmaz Sokak ismi verilen bir bölümü var kitabın; eğer araba ile bir yolda giderken, döneceğiniz sokakta çıkmaz sokak tabelasını görürseniz, o yola girmezsiniz, o zaman, sinir yollarınıza bu tabelaları yerleştirin ve yeni bir yol bulun. 

Bunu nasıl yapacaksınız?

İnsan beyni algılama-işleme-çıktı şeklinde çalışıyor. Algılama aşamasında durumu fark ettiğiniz anda kendinizi durduruyorsunuz, şöyle ki; Tetikleyici duyguların veya olayın algılanması, öfkelenmek, bağırmak şeklinde işleyen sinir yolunuzu, tetikleyiciyi algıladığınız anda o düşünceden uzaklaşarak (çıkmaz sokağa hiç girme) ve kitapta öğretilen kendini sakinleştirme yöntemini uygulayarak yeni bir çıktıya yöneliyorsunuz. 

Başlangıçta bu çok zor olsa da, sinir yolu bir süre sonra otomatikleştiğinden başlangıçta verdiğiniz tepki yerine kendi yerleştirdiğiniz tepkiyi vermeye başlıyorsunuz.

Bumerang - Yazarkafe