4 Ocak 2015 Pazar

Biz özgür kadınların yetiştirdiği özgür çocuklar hayal ediyoruz!İnsan çocukluğunu asla unutamaz...
Hangimiz unuttuk salçalı ekmeğin tadını?
Akşam beşte geçen simitçiden alınan, önce bilezik olan, sonra yenen simitleri?
Şirinleri? Misketleri? Leblebi tozunu? Cin Aliyi? Barış Manço’yu?
İlk bisikletimizi? Sınıf duvarındaki elmamız kızardığında hissettiğimiz gururu? İlkokul öğretmenimizi? Hayallerimizi? 

Çocukluğuyla büyür insan... 
Çocukluğunda ne aldıysa büyüdüğünde onu verir hayata.
Çocukken yalnız kaldıysa, yalnız kalmaktan korkar büyüdüğünde, köpek ısırdıysa köpeklerden korkar. Eli yandıysa ateşten, bir de bazen insanlardan korkar. Eğer incitildiyse, istismar edildiyse, kötü muamele gördüyse, korunmadıysa, sırtını yaslayabileceği kimseyi bulamadıysa.

Çocuklar salçalı ekmeğin tadını anımsasın büyüdüğünde, ilk bisikletini, leblebi tozunu,  saat beşte geçen simitçiyi anımsasınlar; kötü anılar büyütmesinler diye, 
İncitilmesinler diye,
İstismar edilmesinler diye,
Kötü muamele görmesinler diye,
Onları koruyacak birileri olduğunu bilsinler; kendilerini güvende hissetsinler diye;
Haklarını bilsinler diye,
Bilen anneleriyle el ele, korkusuz büyüsünler diye,
Bir proje geliştirdik;


BİLEN ANNE & GÜLEN ÇOCUK

Sağlıklı bir toplumu sağlıklı çocukların oluşturacağını biliyoruz;  bu hedefle çalışıyoruz ve bir çocuğun mutlu bir yetişkin, kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olabilmesi için, öncelikle onu yetiştiren annenin mutlu ve sağlıklı bir birey olması ve anne ile çocuğun güvenli bir sevgi ortamında yaşaması gerektiğini düşünüyoruz.

Önce anne öğrenmeli kendi haklarını, endişeleriyle ve hayatla nasıl başa çıkacağını, nasıl mutlu olacağını ki; haklarını bilen, endişeleriyle ve hayatla başa çıkabilen, mutlu bir çocuk yetiştirsin.

Önce anne bilmeli ki, çocuk da bilsin.

Bilmek, özgür olmaktır! Biz, özgür kadınların yetiştirdiği, özgür çocuklar hayal ediyoruz. Anneler bilsin, çocuklar gülsün istiyoruz. Bu amaçla düzenleyeceğimiz seminer, söyleşi ve toplantı serilerinin ilk aşaması; Korkuyorum Anne! Olacak.

Korku, hayatı bloke eden bir duygu durumudur. Belirsizlik ve tehdit karşısında gelişir. Anne eğer, çocuğun kaygılarını ve ona nasıl yaklaşacağını bilirse, stres düzeyi minimize edilmiş, mutlu bir çocuk yetiştirir. “Korkuyorum Anne” söyleşileriyle amaçladığımız da bu. Anne, kendini ve çocuğunu daha iyi tanısın, daha iyi anlasın diye; korkularını hafife almadan nasıl üstesinden gelebileceğini öğrensin (ve öğretsin) diye, Psikolog- Psikodrama Terapisti Vesile Çetin,  Çocuklar ve Korkular üzerine ebeveynlerle bir araya gelecek, Ebeveynlerin sorularını dinleyecek, yol gösterecek, ki ebeveynler de çocuklarına yol gösterebilsin.

Bizi takip etmek için;

Twitter;

İnstagram;

Facebook;
Özne Terapi                     
Birannedogdu
Bumerang - Yazarkafe