14 Nisan 2015 Salı

Çocuklar Sporla Sağlıklı BüyüyorÇocuklarımız artık bahçesiz evlerde, yaşam alanlarını iyice kısıtlayan güvenlik çitleri içinde, tablet ve televizyonla neredeyse hiç hareket etmeden büyüyor. Sokaklar artık onların hayatında neredeyse hiç yok. Koşmak, atlamak, zıplamak, tırmanmak gibi fiziksel aktiviteler de aynı şekilde. 

Oysa düzenli spor yapmak sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için düşündüğümüzden daha önemli. 

Düzenli spor yapmak; Aktif yaşam biçimi kazandırılmasında, ileride oluşabilecek hastalık risklerinin azaltılmasında, fiziksel uygunluk sağlanmasında, aşırı kilo alımının önlenmesinde, kemik yoğunluğunun artırılmasında, fiziksel yeteneklerin gelişiminde, entelektüel gelişiminde, kendine güvenin geliştirilmesinde, yaratıcı doğal yeteneklerin geliştirilmesinde, stresle baş edebilme yeteneğini kazanmada, ruhsal iyilik ve gelişme sağlanmasında, konsantrasyonun arttırılmasında, hoşgörü, iyi iletişim, kendini tanıma, sebat etme, hedef koymayı öğrenme, zaman yönetimi becerisi, zorluklarla mücadele yeteneği, takım çalışmasını öğrenme gibi birçok olumlu kişilik özellikleri kazanmada, kötü alışkanlıkların edinilmesinin önlenmesinde, çocuklar için faydalı bir seçenektir.

Düzenli spor yapmanın günümüz çocukları için vazgeçilmez bir alışkanlık olması gerekliliğinden yola çıkarak P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ( TMOK) un geliştirdiği Olimpik Anneler projesi ile annelerin, çocuklarını spora yönlendirmesinin teşvik edilmesi amaçlanıyor. Olimpik Anneler projesinin temel hedefi ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak. Bu amaçla Türkiye’nin spor alanında kurulmuş ilk sivil toplum örgütü Olimpik Anneler Kurulu’nda;

Alev Aydemir – Vakıfbank SK oyuncusu ve Milli Voleybolcu Naz Aydemir’in annesi

Belma Ayben – Dinamo Kursk  oyuncusu ve Milli Basketbolcu Işıl Alben’in annesi

Dilek Baytan – Maraton koşucusu ve Garanti Bankası çalışanı

Gergana Branzova – Eski basketbol oyuncusu

Nursen Vardarlı – Fenerbahçe ve Milli Takım oyuncusu Birsel Vardarlı’nın annesi

Serpil Soylu – Milli Tenisçi İpek Soylu’nun annesi

Gülser Özkan- Orkide Meltem Özkan’ın annesi- down sendromlu yüzücü

Gibi isimler bulunuyor. Sizler de çocuklarınızın spor yapmasına destek vererek birer Olimpik Anne olabilirsiniz. #Olimpikanneyim etiketi ile sosyal medyada çocuklarınızla spor yaptığınız anları paylaşabilir, aldığınız her P&G ürünü ile Türkiye’deki tüm çocukların spor yapmasına destek olabilirsiniz. Nisan ayı itibariyle başlayacak 1 paket = 1 destek kampanyası ile alınan her P&G ürününden elde edilen gelirin bir kısmı Türkiye’de çocuklarımızın sporla büyümesi için bağışlanacak. Proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz www.olimpikanneler.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Bumerang - Yazarkafe