22 Mayıs 2015 Cuma

Acaba Okula Hazır Mı?


Çocuklar 4 yaşına ulaşınca, ebeveynleri okul telaşı sarmaya başlıyor. En iyi okul hangisi, o okuldaki en iyi öğretmen hangisi diye, bir dedektif inceliğinde araştırma yapmaya girişiyorlar. Çocuk, 66 aylık olup da, artık okuluna, öğretmenine karar verilmiş olduğunda da başka bir endişe sarıyor anne-babaları, "acaba okula hazır mı?"

Okula hazır olmak, çok komplike bir durum. Hem fiziksel, hem psikolojik olarak çocuğun belli bir olgunluğa erişmiş olması gerek. Bazı sosyal kaygılarından kurtulmuş olması gerek. 

Okula başladığında, adaptasyon sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları öngöremediğimiz için de, ebeveynler olarak en sıkıntılı olduğumuz dönem de, zannediyorum bu dönem. Anasınıfındaki öğretmenin fikri alınır, çocuk doktorunun fikri alınır, yetmez bir de psikolog görsün denir falan, yine de bir huzursuzluk sarar anne-babaları. Çocuk okula başlar, öğretmenin gözünün içine bakılır, "acaba fiziksel ya da psikolojik olarak zorlanıyor mu?" "alışabildi mi?" diye. Şanslı gruptaysak, çocuk kısa bir sürede adapte olur, sosyo-psikolojik olarak hazır olduğunu, el kaslarının gelişmiş olduğunu, okul sorununu çözmüş olduğumuzu görür rahatlarız.


Eğer çocuğumuzun motor gelişiminde sıkıntı varsa, yazı çalışmaları, ödevler işkence haline gelir hem ebeveynler hem de çocuk için, kasları geliştirmek için çabalanır, bir yandan okula adapte olmaya çalışırken diğer yandan erişkin durumda olmadığı için zorlandığı ödevler çocuğun üzerine gelir, bir süre sonra ödev konusu evdeki en büyük kriz haline gelir. Çocuk okuldan nefret etmeye başlar. Ebeveynler de çocuk da mutsuz olur. Eğer psikolojik olarak hazır değilse, anne ve/veya baba okul kapısında nöbet tutmaya başlar, çocuk zaman zaman ağlayarak sınıftan çıkıp orada olup olmadıklarını kontrol eder, kaygı durumundan kurtuluncaya dek, ebeveynler ve çocuk için sabır törpüsü olan bir süreç başlar.

Ada'nın okula başlama sürecindeki iki yıl (blogu önceden takip edenler çok iyi bilecektir.) benim için kabus gibi bir dönemdi. Okuluydu, öğretmeniydi, hazır mı değil mi gerginliğiydi, gücümün yarısını bu süreçte tükettim diyebilirim.  Anasınıfı öğretmeni, başlayacağı okulun rehber öğretmeni, doktoru, iki psikolog derken ancak beş kişinin onayından sonra, Ada'nın okula başlamaya hazır olduğuna ikna olabildim. O dönemlerde sık sık aklıma gelirdi, bunun için bir test olsa, çocuğa uygulansa ve sonuçlanıp bitse bir an önce diye.

Yaz okulu atölyelerimiz için Brainfit ile yaptığımız görüşmeler sırasında, bu yıl uygulanmaya başlayan böyle bir test olduğunu öğrendim. "Olgunluk Testi" adı verilen bu testle, çocuğun okula hazır olup olmadığı ölçülebiliyor. Hem fiziksel, hem zihinsel, hem psikolojik verileri bilimsel sonuçlarıyla görebiliyor ve değerlendirebiliyorsunuz. Eğer çocuğun eksik olduğu bir alan varsa, bu alan için yaz dönemi boyunca geliştirilebilecek bir program uygulanıyor ve program sonunda yapılan testle size çocuğunuzu okula başlatma/başlatmama kararını verdirecek neticeler veriliyor.

 
Eğer okula başlama konusunda kafanızda soru işaretleri varsa, değerlendirmekte fayda var.

Bilgi için birannedogdu@gmail.com a mail atabilirsiniz.Bumerang - Yazarkafe