Her "Bebek" doğduğunda bir "Anne" doğar.

Bu Blogda Ara

Beylikdüzü Mekanları

Işığını Takip Edenler

Beylikdüzü Anaokulu

Bumerang - Yazarkafe

Temmuz 06, 2011

Sakız Ağacı - Ceren KerimoğluElma Yayınevi'nin sevimli tasarımıyla ve Ayşe Akıllıoğlu'nun renkli kolajıyla birleşen Ceren Kerimoğlu'nun samimi dili ortaya sıcacık bir kitap çıkartmış: Sakız Ağacı. 

Birlikte yaşamak için ne gerekir? Tıpatıp birbirine benzemek mi? Aynı cinsten, aynı cinsiyetten, aynı görünüşten olmak mı? Aynı şeyleri yiyip içmek, aynı şeylerden zevk almak mı? Birlikte kardeşçe yaşamanın kuralı nedir?

Kavak ağaçlarının arasında minik bir fidan boy veriyor. Kavak ağaçları kendilerine benzemeyen bu minik fidandan hiç hoşlanmıyor. 

- "Doğru" dedi küçük fidan. "Sizden biri değilim. Sizden çok farklı benim cinsim. Ama kök saldığımız toprak aynı değil mi? Soluk aldığımız hava, içtiğimiz su değişik mi? Benim de dallarıma kuşlar konuyor, benim de gövdemde sincaplar dolaşıyor. Üstelik aynı iklimde yaşıyoruz.

Sakız ağacı ne kadar dil dökerse döksün bir türlü barışamıyor kavaklarla. Kavaklar onu yok sayıyor. Aralarına almıyor. Ta ki aradan bir kış geçip de sakız ağacı bir bahar mis kokulu bir ağaca dönüşene kadar.