17 Eylül 2013 Salı

Deniz'imin diş buğdayı

6 ay gecikmiş de olsa, bu özel ritüelimizi yazmasam olmazdı. Fotoğraf makinasıyla fotoğraf çekmeyi bu yüzden sevmiyorum zaten, artık telefondan pcye o kadar çabuk aktarılabiliyor ki fotoğraflar, fotoğraf makinesi ile çektiysem feci halde üşeniyorum aktarmaya. 6 ay da üşenilmez ki gerçi... Araya giren okul, taşınma, hastalıklar vesair telaşlarıyla da desteklenen üşenmem sonunda geçti de bilgisayara aktardığım kıymetli buğdaylarımızın resimlerini ekleyerek yazımı yazma imkanıma eriştim...

Oldum olası özel günleri severim. Hele çocuklarımla ilgili olduğu zaman... Deniz'imizin dişleri çıkar çıkmaz da dişbuğdayı merasiminin planlarını yapmaya başladım. Rengarenk şekerlerle süslenmiş haşlanmış buğdayımızı daha süslü servis etme niyetim vardı ancak halihazırda oturduğumuz semtte alışveriş imkanım pek fazla olmadığından ne bulduysak onunla yetinmek zorunda kaldık.

Diş Buğdayı nasıl yapılıyor?
Akşamdan haşlanan buğday (ben hafif şekerli olması için haşlama suyuna biraz şeker katıyorum) sabaha kadar tel süzgeçte bekletilir. (bu Ada'nın diş buğdayında su salıveren buğdaydan edindiğim bir tecrübenin sonucu) Sabah yaban mersini, renkli leblebi şekerleri, sarı leblebi, fındık, kuru üzüm ile karıştırılıp servis tabaklarına (ben plastik bardaklara koydum sunumu çok güzel oldu, bulabilseydim puantiyeli kurdele ile ve güzel etiketler ile süsleme niyetim vardı ancak maalesef bunlara ulaşamadım) alınıp servis edilir.

Diş Buğdayı Töreni nasıl yapılıyor?
Fındık Prensese ve Lokum Paşaya cicilerini giydirip aile büyüklerinin gelmesini beklerken "meslek edindirme" ritüeli için Ada'nın odasındaki oyuncaklara daldık, oyuncakların içinden steteskop, bilgisayar, baret, kitap gibi bazı meslekleri temsil edecek oyuncaklar seçtik ve misafirlerimiz gelip sohbet faslı bitince masamıza buyur etmeden önce, bunları Deniz'in önüne serdik. Hepsini meraklı gözlerle inceleyen fındık prenses steteskopa uzanıp aldı. Benim "inşallah sanatla uğraşır" hevesim kursağımda kalacak gibi görünüyor eğer yaşamdaki tercihi de bu yönde olursa.


Bumerang - Yazarkafe