Her "Bebek" doğduğunda bir "Anne" doğar.

Bu Blogda Ara

Beylikdüzü Mekanları

Işığını Takip Edenler

Beylikdüzü Anaokulu

Bumerang - Yazarkafe

Ekim 18, 2011

Kahvaltı Meselesi


Okullar açıldı, annelerin en büyük sıkıntılarından birisi sabah kahvaltısını yaptırmak. 

Sabah kahvaltısının öğrencilerin okuldaki başarısını doğrudan etkilediğini ifade eden beslenme uzmanı Gizem Keservuran, "Yüksek antioksidan içeren ve gerginliği azaltan havucu kahvaltılardan eksik etmeyin" dedi...

Okulların açılma telaşı içinde olan anneler bir taraftan da çocuklarına doğru beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorlar. Çocukların sevdiği her besinin faydalı olmayacağına dikkat çeken Medical Park Hastaneler Grubu Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi´nden beslenme ve diyet uzmanı Gizem Keservuran, velilerin bu konuda dikkatli olmalarını istedi.

Günü iyi geçirmenin püf noktası
Annelerin bazen birçok bahanelerde çocuklarını kahvaltı yapmadan okula gönderdiklerini söyleyen Keservuran, "Anneler, çocuklarda 5 dakika daha uyusun istiyorlar. Uyanır uyanmaz canı yemek istemiyor, kahvaltıyı atlıyor. Oysa çocuk kahvaltı yaparak vücudunun gün içinde enerjik olmasını sağlayacak yakıtını alıyor" dedi.

Kahvalta yapmakta zorlanan ya da iştahsızlık çeken çocuklara küçük süprizler yapılabileceğini söyleyen Keservuran, tüm bu besinleri çocukların sevebileceği şekilde yaparak onların yemelerinin daha kolay olabileceğini söyledi. 

Keservuran, konuşmasına şöyle devam etti:
"Çocuğunuzun sevip tüketebileceği şekilde sandviçler hazırlayabilir, peynirli omlet yapabilirsiniz."

Ananas ekleyebilirsini.

Kahvaltılarda havucun eksik edilmemesini tavsiye eden Keservuran, "Havuç, yüksek antioksidan içerikleri sayesinde sınav stresi , gerginlik, uykusuzluk problemlerinde vücuda yardımcıdır. Ayrıca beyin işlevselliğinde dost gıdadır. Havucu salatalara rendeleyebilir veya çocuğunuza elma-havuç, ananas-havuç suyu karışık içirebilirsiniz" dedi.

İştahsızlık varsa
İştahsızlık sorunu olan, yaşına göre düşük kilolu ise kahvaltıda pratik olarak 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu içine 1 adet bıldırcın yumurtasını eklenmesini tavsiye eden Keservuran, "Bıldırcın yumurtası çok zengin ve çok önemli enerji, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Kahvaltılık gevrekler de pratik kahvaltı seçenekleri arasında yerini alabilir" şeklinde konuştu.

Kahvaltı olmazsa olmaz
Sabah kahvaltısının öğrencilerin okuldaki başarısını etkilediğini belirten Keservuran, "Akşam yemeğiyle sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerden sağladığı enerjinin neredeyse tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyin için yeterince enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama da azalma görülebilir" ifadesini kullandı. Keservuran, yapılan araştırmaların sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin okula devam ve okul başarılarının yapmayanlara göre daha iyi olduğunu gösterdiğini de vurguladı.

Örnek mönü seçenekleri

*Tam buğday - çavdar - çok tahıllı ekmek
*Az yağlı beyaz peynir / çökelek / lor peyniri / keçi peyniri (kalsiyum açısından zengin büyüme ve gelişme için oldukça önemli)
*1 su bardağı taze sıkılmış havuç suyu / ananas suyu / elma suyu (stres ,yorgunluk, halsizlik şikayetlerini engellemek + beyin fonksiyonları için önemli)
*1 avuç çekirdekli kara üzüm / 2-3 adet kara hurma / kara erik (demir minerali açısından zengin, konsantrasyon ve dikkat için önemli)
*1 tam yumurta (hem zengin demir kaynağı hem de kan şekeri düzenlenmesinde etkin, tam dengeli örnek protein kaynağı)