2 Temmuz 2012 Pazartesi

Gebelikte 22 ve 23. Haftalar

Gebeliğimin 22. ve 23. haftaları blogun durumundan da anlaşılacağı şekilde, herşeye üşenerek geçti. Sanırım sıcaklar da etkili bunda. Her şey gözüme o kadar zor geliyor ki anlatamam. Ada ile ilgilenmek zorunda olmasam günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirebilecek kadar yorgun hissediyorum kendimi. Tansiyonumun düşün seyretmesi, havanın sıcaklığı, gebeliğin ağırlaşmaya başlayan seyri derken, bezgin bekirin dişi versiyonu oldum çıktım son zamanlarda. Bir gebelik enerjisinden söz ediyorlardı o ne oldu acaba?
Sağlık sorunum olmamasına seviniyorum. Geçirdiğimiz haftalar boyunca bu günleri beklediğimden dolayı durumumdan çok şikayet etmemeye çalışıyorum. Tansiyonum için Dilek Hanım tuzlu beslenmeyi önerdi ancak bu kez de ödem oluşuyor ve ellerim, ayaklarım, suratım şişiyor, bunun için de bolca su tüketmem gerekiyor. Tuvalet bekçiliğimiz de artarak devam ediyor bu durumda.

Braxton hicks arada sırada yokluyor ama tam olarak başladı diyemeyeceğim... Çok yorulduğum zamanlarda olduğunu düşünüyorum sadece, tam olarak ne zaman ve neden dolayı olduğunu tespit edemedim. Bazen gece yattığım zaman kasılmalar başlıyor ve biraz korkutuyor beni... Yatış pozisyonu beğenemiyorum bir türlü, dönüp duruyorum. Uykusuz gecelerin bu kadar erken başladığını unutmuşum...

Depresif hallerim artarak ve beni yorarak devam ediyor. Durmadan iki çocuğa nasıl yetebileceğim konusunda endişelenip kendi kendimi demoralize ediyor, sonra da saatlerce ağlıyorum. Yeniden çocuk gelişimi kitaplarına sardım bu yüzden de. Eksik kaldığım bir yan varsa bir an önce halledeyim paniğindeyim. Tek çocuklu olmaya bile tam alışmamışken, hala ona yetebilme konusunda kaygılarım varken iki çocuklu olma fikri gerçekten beni korkudan öldürüyor.

Sanırım yaşayarak öğreneceğim bu süreci de, tıpkı anneliğin diğer süreçleri gibi... ve tüm o süreçlerde yaptığım gibi de yaşayıncaya kadar korkudan hayatı kendime zehir edeceğim...


Bumerang - Yazarkafe