Her "Bebek" doğduğunda bir "Anne" doğar.

Bu Blogda Ara

Beylikdüzü Mekanları

Işığını Takip Edenler

Beylikdüzü Anaokulu

Bumerang - Yazarkafe

Kasım 08, 2010

Çocuk yetiştirmenin temel taşlarıTracy Hogg bir dönem anneleri arasında inanılmaz bir ekol, onun yatır-kaldır yöntemini duymayan ve "bebeklere fısıldayan kadın" tanımlamasından haberi olmayan anne yoktur sanıyorum. Bazı konuarda Tracy Hogg ile farklı düşünsem de; bazı söyledikleri kafama çivi misali çakılıyor. 

Çocuk büyütmedeki temel taşları da bunlardan biri:

"Her bebek Bireydir; Doğduğu günden itibaren, bebeğin bir kişiliği, sevdikleri, sevmedikleri vardır. Bu nedenle hepsi için geçerli olan bir yöntem yoktur. Çocuğunuza uygun olanı bulmalısınız. "


"Her çocuk saygı ister-başkalarına saygı göstermeyi de öğrenmelidir.Eğer bir yetişkinle ilgileniyorsanız; ondan izin almadan ve ne yapacağınızı açıklamadan ona dokunmaz, onu kaldırmaz, soymaz ya da giydirmezsiniz. Bu neden çocuk için farklı olsun? "

Bunu daha önce okumuştum bir yerlerde. Çocuğa saygıyı öğretmenin tek yolu ona saygı göstermektir diyordu.


"Çocukları izlemeye, dinlemeye ve onlarla konuşmaya zaman ayırın. "

Çocukların ne zaman neyi anladığını, neyi ne kadar anladığını bilemezsin. Bu sebeple yanında konuşurken de; onunla konuşurken de dikkatli olmakta fayda var. Onunla konuşurken her zaman göz hizasında olmaya ve gözlerine bakmaya dikkat etmek gerekiyor. 
O size bir şey söylerken de; elinizde ne varsa bırakıp onu dinlemeye.

Çocuk yetiştirmenin en temel iki taşı: Sevgi ve Saygı. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Fikrinizi paylaşın